Bardzo często sportowcy amatorzy robią podstawowy błąd. Potrafią doskonale zaplanować każdy element treningu, trenują z pulsometrem na ręku, ale zapominają o jednym, jak ważny jest czas po treningu, umiejętność rozluźnienia wszystkich mięśni i stworzenie warunków do ich regeneracji. Czas po treningu jest tak samo ważny jak trening, bo to on decyduje o trwałości efektów treningu i gotowości mięśni do kolejnego wysiłku.
Regeneracja mięśni po treningu
Regeneracja mięśni po treningu wpływa przede wszystkim na postępy sportowe oraz kondycję organizmu, a także:
- chroni przed przetrenowaniem,
- motywuje do dalszej pracy,
- minimalizuje ryzyko kontuzji,
- buduje superkompensację.
Sen na regenerację mięśni
Pełnoetatowi sportowcy, trenujący dwa razy dziennie, czas pomiędzy treningami poświęcają na posiłki i sen. Amatorskie uprawianie sportu nie wymaga tego etapu odpoczynku, ale każda osoba trenująca rozumie, jak ważny jest komfortowy sen przez 7-10 godzin. Badania pokazują, że sen ma krytyczne znaczenie dla osiągania szczytowej wydolności przez zawodnika – dotyczy to zarówno profesjonalistów, jak i amatorów.
Aby zapewnić zawodnikowi optymalny sen, jego sypialnia musi być zaopatrzona w wygodne łóżko i dostosowany do wagi zawodnika materac. Materace w Siemianowicach Śląskich oferują wszystkie warianty struktury, poziomu twardości i amortyzacji. Największe znaczenie ma sen w nocy, ale zmęczony organizm łaknie go również w dzień. W tym czasie organizm powraca do naturalnego metabolizmu i stabilizuje wszystkie funkcje. Materace dla aktywnych, jakie można polecić sportowcom, to choćby materac Hilding Pasodoble wyposażony w sprężyny kieszeniowe, zwiększające ich elastyczność.
Warto pamiętać, że w trakcie snu regeneruje się również kora mózgowa w płacie czołowym odpowiedzialnym za decyzje podejmowane przez sportowca w czasie rzeczywistym. Dlatego zdrowy sen wpływa również na jego działania w trakcie rywalizacji sportowej.
Relaksacja po każdym treningu
Z każdego intensywnego treningu powinno się wychodzić powoli. Po bieganiu zawodnik musi rozciągnąć mięśnie, utrzymać je rozgrzane przez jakiś czas, tak by powoli stygły. Tenisista po meczu wraca na siłownię lub na trening. Dopiero po tym etapie można przystąpić do gwałtownego schładzania organizmu, np. w lodowatej wodzie. Ważny dla organizmu jest prysznic, najlepiej zimny i ciepły na przemian, stymulujący dodatkowo mięśnie. Doświadczony zawodnik traktuje czas po treningu równie poważnie jak sam trening.
Posiłek i nawadnianie organizmu
Po zakończeniu wszystkich działań związanych z uspokojeniem organizmu po treningu, zawodnik może przystąpić do zjedzenia zbilansowanego posiłku. W trakcie treningu i po nim nie może zapomnieć o nawadnianiu organizmu, powolnego picia płynów, przede wszystkim wody, ale nie tylko. Jedzenie po wysiłku powinno uzupełniać utracone kalorie i składniki odżywcze. Ważna jest również suplementacja, którą należy jednak wprowadzać razem z lekarzem. Równie ważne jak wychodzenie z treningu jest przygotowanie do niego. Dlatego nie wolno zapominać o wykonaniu rozgrzewki przed przystąpieniem do właściwego etapu zajęć.