Przeziębienie – jak się przed nim chronić?

Przeziębienie – jak się przed nim chronić?

Choroba, taka jak przeziębienie, nie wydaje się czymś bardzo poważnym, jednak wciąż wiąże się z nieplanowaną nieobecnością w pracy lub przesunięciem swoich planów. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na chorobę lub chcesz się przed nią uchronić – zajrzyj do naszego artykułu, w którym podpowiemy, jak skutecznie zapobiec zarażeniu się!

Zimą ubieraj się ciepło

Niestety nie ma w tym momencie dokładnych badań, które potwierdzałyby związek zmarznięcia z bezpośrednim zwiększeniem ryzyka przeziębienia, jednak jeśli masz osłabiony organizm i pierwsze objawy – zdecydowanie powinieneś o siebie zadbać. Dzięki temu nie pozwolisz chorobie się rozwinąć, a wraz z odpowiednimi lekami lub naturalnymi środkami, będziesz w stanie skutecznie ją zwalczyć.

Chcąc jak najbardziej uchronić się przed zimnem, musimy zainwestować w wysokiej jakości akcesoria, do których należą czapki zimowe. Niezbędny będzie również szalik, rękawiczki i puchowa kurtka, która nie przepuści mroźnego wiatru do ciała. Nie powinieneś zapominać o butach – dlaczego? Ponieważ zostało naukowo udowodnione, że ryzyko przeziębienia może się zwiększyć, gdy mamy wychłodzone nogi. Należy zwrócić na nie szczególną uwagę nie tylko na dworze, ale również w domu!

Regularne ćwiczenia to podstawa

Jednym z najbardziej niedocenianych i skuteczniejszych sposobów prewencji przed zachorowaniem jest regularne uprawianie sportu, którego natężenie będzie na poziomie umiarkowanego. Jest to bardzo ważne, ponieważ uprawiając sporty wyczynowe lub decydując bardzo wysiłkowe treningi, narażamy siebie na odwrotny skutek. Wówczas ryzyko zachorowania może się nieco zwiększyć.

Decydując się na jogging lub trening na świeżym powietrzu – nie zapominaj o specjalnej odzieży termicznej stworzonej dla sportowców. Zapewni Ci nie tylko komfort w trakcie ćwiczeń, ale również odpowiednią ciepłotę ciała. Dzięki odpowiednio dobranym ubraniom cała wilgoć będzie odprowadzana na zewnątrz, a Twoje ciało rozgrzane nie odczuje minusowych temperatur.

Unikaj zatłoczonych miejsc lub kontaktu z chorymi

Szczególnie w okresach zwiększonej zachorowalności należy unikać zatłoczonych miejsc, w których roi się od zarazków i osób chorych. Jeśli masz możliwość – wybierz pójście do sklepu o takiej porze, w której jest w nim zdecydowanie najmniej ludzi. Staraj się również nie dotykać nosa lub oczu rękami, którymi dotykasz przedmioty wcześniej trzymane przez innych ludzi. Przez błony śluzowe bardzo łatwo mogą wniknąć drobnoustroje do Twojego organizmu.

Jeśli w Twoim otoczeniu jest osoba chora, która kaszle i kicha, to staraj się unikać z nią kontaktu, ponieważ w ten sposób rozpyla ona zarazki. Nie robi tego świadomie, jednak lepiej w takich sytuacjach zachować dystans lub zasłaniać się, ponieważ drogą kropelkową bardzo szybko złapiesz od niej chorobę. Aby wspomóc swoją odporność, możesz suplementować preparaty zawierające jeżówkę oraz regularnie myć ręce z użyciem mydła.