Kiedy używać odżywki proteinowej? Czy odżywki i suplementy diety dla sportowców są niezbędne?

Kiedy używać odżywki proteinowej? Czy odżywki i suplementy diety dla sportowców są niezbędne?

sport, bodybuilding, fitness and people concept - young man or bodybuilder with protein shake bottle and bare torso over black background
athleticfesttival.pl

Czym są suplementy diety?

Suplementem diety określa się produkt będący skoncentrowanym źródłem substancji wspierających funkcjonowanie organizmu ludzkiego. Mogą być źródłem witamin, składników mineralnych, ekstraktów roślinnych, rozmaitych substancji wywierających efekt ergogeniczny, a także innych wywołujących efekt fizjologiczny, z zastrzeżeniem że żaden z suplementów nie może charakteryzować się działaniem leczniczym, a jego droga podania nie może zmuszać do naruszania powłoki skórnej (zastrzyki, wlewy etc). Jak widzicie – definicja jest dość szeroka, choć najpewniej wyczerpująca.

Po co tak naprawdę powinniśmy używać odżywek i suplementów?

Założeniem stosowania suplementacji jest uzupełnienie zróżnicowanej diety, a w żadnym wypadku nie powinno być to jej zastąpienie (z podobną wzmianką spotkacie się a każdym z suplementów diety). Warto o tym pamiętać w momencie kiedy decydujemy się na wprowadzenie suplementacji do swojej codzienności. Magiczne pigułki, proszki i drażetki nie istnieją, a łykanie „jak leci” nie uchroni nas przed ewentualnymi niedoborami

Co charakteryzuje odżywki i suplementy diety oparte o proteiny?

Odżywki proteinowe są skoncentrowanym źródłem aminokwasów i składających się z nich białek. Zależnie od wybranego rodzaju – albumin jajecznych, białek serwatki, białek roślinnych czy kazeiny – ich tempo trawienia, wchłaniania, a co za tym idzie – dostępności aminokwasów dla mięśni, może być zróżnicowane. Niektóre z odżywek proteinowych wzbogacane są w pojedyncze aminokwasy, kreatynę, witaminy czy inne związki – nie jest to jednak regułą.

Kiedy stosować odżywki białkowe?

I tu możemy wyróżnić dwie główne grupy zastosowania – z potrzeby i z wygody. Z potrzeby po odżywki proteinowe sięgać powinniśmy w chwilach kiedy wzrasta (istotnie) nasze zapotrzebowanie na białko (np. zaczynamy uprawiać dyscypliny o charakterze siłowym lub szybkościowo-siłowym) lub kiedy nasz sposób odżywiania nie pozwala nam na spożycie odpowiedniej ilości białka (np dieta wegańska, niskokaloryczna – nie musi, acz może stanowić pewne wyzwanie). Nie oznacza to oczywiście, że pierwszym krokiem musi być zakup odżywki – w tych sytuacjach ich wprowadzenie może być zwyczajnie zasadne.

Z wygody natomiast sięgamy po odżywki dla sportowców w chwilach kiedy „nie chce nam się” gotować, kiedy dzięki koktajlowi proteinowemu możemy oszczędzić nieco czasu, zaplanować dodatkowe spotkanie, trening z klientem bądź zwyczajnie – wyskoczyć do kina nie zastanawiając się czy i kiedy damy radę spożyć konwencjonalny posiłek potreningowy.

Czy wybór „z wygody” jest złym? Oczywiście, że nie, warto jednak pamiętać, że wygoda nie może najwyższego priorytetu w naszym życiu. Jeśli koktajl potreningowy pozwoli Ci dostarczyć białka szybciej, a przy okazji ograniczy stres związany z posiłkiem spożywanym po wysiłku – świetnie. Jeśli jednak zamierzasz dla ułatwienia życia zastępować istotną część posiłków „białkiem w prochu” – warto zweryfikować swoje podejście.

Jak sprawdzić czy potrzebuję odżywki białkowej?

Nic prostszego! Zwróć uwagę na to co jesz każdego dnia, postaraj się przez mniej więcej tydzień (lub dłużej) notować posiłki i przekąski (prowadź coś na zasadzie dzienniczka żywieniowego) i przeanalizuj jak kształtuje się spożycie protein każdego dnia. Następnie zweryfikuj to z własnym zapotrzebowaniem. Jeśli jesz odpowiednio – odżywki nie będą potrzebne. Jeśli nieco za mało -spróbuj zmodyfikować swój sposób odżywiania, jeśli jednak będzie to stanowiło trudność (lub jeśli będzie to ten moment kiedy wygra wygoda!) – możesz śmiało sięgnąć po białko w proszku 😉