Kiedy można sięgać po energy drink?

Napoje energetyczne są niezwykle popularne wśród młodzieży oraz dorosłych, a ich dostępność sprawia, że coraz częściej sięgają po nie także dzieci. W efekcie zaciera się granica pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami, a tak naprawdę ciężko jest nawet komuś udowodnić, że gazowany napój energetyzujący niekoniecznie wyjdzie nam na zdrowie. Tego typu produkty w wielu różnych wariantach zajmują sklepowe półki i są traktowane jak coś, czym po prostu można się napić.

Popularny gazowany napój energetyzujący

W poszukiwaniu zdrowszej alternatywy kawy warto sięgać po sprawdzony energy drink. Tu niezwykle ważny jest oczywiście skład i zawartość poszczególnych składników odżywczych. Zadaniem tego typu bezalkoholowych napojów jest pobudzenie. Dlatego zawierają one substancje poprawiające koncentrację, zwiększające szybkość reakcji oraz wydolność organizmu. Sprawdzone napoje energetyczne będą także przyspieszać metabolizm i przeciwdziałać zmęczeniu.

Skąd wzięła się moda na napoje energetyczne?

Napoje energetyzujące to żywność funkcjonalna. Według definicji powinny więc charakteryzować się pozytywnym wpływem na co najmniej jedną lub więcej funkcji organizmu. Czyli poza  efektem odżywczym mogą też zmniejszać ryzyko rozwoju chorób. Należy więc się zastanowić, czy faktycznie w każdym produkcie te funkcje są realizowane. Po pierwsze, trzeba pamiętać, że napój energetyzujący jest przeznaczony dla osób dorosłych, które muszą być w formie psychicznej i fizycznej przez dłuższy czas. To taki bodziec, który zmusza organizm do pełnego wysiłku. Po napój energetyczny sięgają więc osoby, które pracują w godzinach nocnych, kierowcy, którzy wiele godzin spędzają za kierownicą, a także studenci, którzy, przygotowując się do sesji, muszą przyswoić wiele materiału w krótkim czasie. Jak widać, to nie jest zwykły orzeźwiający napój, po który można sięgać bez powodu. Odradza się też spożywanie energy drinków przez dzieci i młodzież, kobiety w ciąży i karmiące, ciśnieniowców, cukrzyków, osoby z arytmią serca oraz osoby wrażliwe na któryś ze składników.

Wybieraj sprawdzone napoje energetyczne

W napojach energetyzujących znaleźć można mnóstwo substancji. Najczęściej to kofeina, guarana, tauryna, witaminy z grupy B oraz różne zioła (na przykład żeń- szeń). Warto też pamiętać, że te produkty zawierają substancje słodzące i dużo cukru, więc nie są produktami niskokalorycznymi. Skład uzupełniony jest też wodę, dwutlenek węgla oraz regulatory kwasowości. Działanie napojów jest zależne od użytego składnika, ale najważniejszym parametrem niezmiennie jest zawartość kofeiny, która odpowiada za zmniejszenie uczucia zmęczenia. Pobudza układ nerwowy, przyspiesza pracę serca, a tym samym zmniejsza uczucie zmęczenia. Co istotne, napoje energetyczne zaczynają działać już w ciągu kilku minut, a standardowa puszka zawiera blisko 32-48 mg kofeiny w ml produktu.