Jakie sporty uprawiać, aby zbudować atletyczną sylwetkę?

Jakie sporty uprawiać, aby zbudować atletyczną sylwetkę?

Koniec roku to zazwyczaj okres wypełniony postanowieniami, które najczęściej dotyczą zdrowia i sylwetki. Warto jednak pamiętać, że wymarzonych kształtów nie uda się osiągnąć już po kilku zajęciach na siłowni. Aby zbudować atletyczną sylwetkę, konieczny jest konkretny plan działania i dużo samozaparcia. Na jakie sporty zwrócić uwagę? Czego unikać, a na co można sobie pozwolić?

Przede wszystkim regularność 

Atletyczna budowa ciała to najczęściej efekt kombinacji wielu aktywności fizycznych. Wszystko zależy bowiem od tego, jak konkretna sylwetka wygląda na początku drogi ku wymarzonej budowie ciała. Zazwyczaj najpierw należy pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Tu bardzo pomocne są tzw. ćwiczenia typu cardio. Typowym ćwiczeniom tego rodzaju jest bieganie. O ile wiosną i latem bieganie w terenie to sama przyjemność, o tyle zimą może to być nie lada wyzwanie. Niekiedy, szczególnie w dużych miastach, jest wręcz niewskazane z uwagi na smog. Z pomocą przychodzi jednak elektryczność. Możesz biegać nawet we własnym domu! Bieżnie na Prosportowy są dostępne od ręki i w przystępnych cenach. Dzięki temu możesz biegać oglądając ulubiony program lub serial. Pamiętaj o kilku minutach rozciągania po każdym treningu na bieżni. Dzięki temu unikniesz bolesnych zakwasów i poprawisz elastyczność mięśni. 

Samo bieganie jednak nie wystarczy. Drugim rodzajem ćwiczeń, które pomogą Ci osiągnąć atletyczną sylwetkę, są ćwiczenia siłowe. Te również możesz wykonywać w domu przy użyciu ogólnodostępnych w sklepach sportowych obciążeń. Z czasem, gdy będziesz potrzebować większych ciężarów, konieczne będzie skorzystanie z siłowni. Operowanie sporym obciążeniem w warunkach domowych nie jest bowiem zbyt bezpieczne. 

Zadbaj o dietę 

W drodze do wymarzonej, atletycznej sylwetki nie można pominąć punktu kontrolnego o nazwie zdrowe odżywianie. Wbrew pozorom nie chodzi tu o jedzenie wyłącznie sałaty i picia wody z plasterkiem cytryny! Zdrowa dieta ma przede wszystkim dostarczyć Twojemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Co więcej, powinna być dopasowana do Twojej aktywności fizycznej. Jeżeli w danym dniu intensywnie potrenujesz, możesz sobie pozwolić na więcej. 

Nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu. Dzięki temu unikniesz zastoju wody w organizmie, a nawet pozbędziesz się bólu głowy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ból głowy to jeden z pierwszych objawów odwodnienia. Do każdego posiłku dodawaj porcję warzyw. To coś, o czym wiele osób zapomina. Tymczasem warzywa nie tylko są bogate w błonnik i witaminy, ale także są bardzo pomocne przy odchudzaniu. Można je posiadać do woli i bez konsekwencji! 

Nie zniechęcaj się zbyt szybko! 

Postaraj się nie rzucać od razu na przysłowiową głęboką wodę. Szczególnie gdy nigdy wcześniej sport nie był Twoją pasją. Możesz się bowiem bardzo szybko zniechęcić, a zdrowy styl życia to nie tylko wygląd. Dlatego zadbaj, aby Twoje cele treningowe i żywieniowe nie były już od samego początku zbyt restrykcyjne. Nie rezygnuj z dnia na dzień z ulubionych produktów, ale stopniowo staraj się wprowadzać zdrowsze zamienniki do codziennego jadłospisu. Zbyt szybka eliminacja pewnej grupy produktów, to prosta droga do podjadania między posiłkami

Zamiast próbować przebiec maraton zaraz po sylwestrowej nocy, zacznij od spokojnego, długiego spaceru. Stopniowo zwiększaj tempo, powoli przejdź do biegu. Sukcesywnie dodawaj kolejne aktywności. Znajdź to, co sprawia Ci największą radość. Dzięki temu ćwiczenia będą dla Ciebie okazją do relaksu, a nie przykrym obowiązkiem.