Jak wybrać najlepszy gainer? Analiza składu

Gainer to odżywka wspomagająca budowanie masy mięśniowej dla osób, których zapotrzebowanie kaloryczne jest stosunkowo wysokie. Jaki skład powinien mieć gainer, aby pozwalał na przyrost beztłuszczowej masy mięśniowej, wspomagał regenerację organizmu i dodawał energii podczas treningu? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Gainer – co powinien zawierać?

Gainer to odżywka, która ma na celu dostarczenie odpowiedniej liczby kalorii. Stosowana jest przez osoby, które chcą zwiększyć masę ciała i mięśni, a ich zapotrzebowanie na energię znacznie przewyższa podaż kalorii z pożywienia. Z tego powodu podstawowym składnikiem gainera są węglowodany. Drugim najważniejszym składnikiem jest natomiast białko, które wspomaga przyrost masy mięśniowej. Na rynku dostępne są gainery zawierające 65-95% węglowodanów i 10-30% białka. Jaka proporcja tych składników jest najlepsza? Zaleca się, aby węglowodany występowały do białka w proporcji 4:1. Pozwala to na wykorzystanie odżywki jako suplementu okołotreningowego (przed lub po treningu) w celu wspomagania budowy masy i regeneracji mięśni.

Szukasz dobrej jakości gainera, aby skutecznie budować masę mięśniową? Sprawdź ofertę na stronie: https://ostrovit.com/pl/menu/gainer-18826.html, gdzie znajdują się gainery o różnej zawartości białka, węglowodanów i substancji wspomagających.

Ważny rodzaj węglowodanów w gainerze

Istotne znaczenie ma ilość oraz rodzaj węglowodanów zawartych w gainerze. W wysokiej jakości suplemencie diety znajdziemy zarówno węglowodany szybko- jak i wolno trawione, przez co energia z nich jest uwalniana stopniowo. To kluczowe pod względem kaloryczności odżywki – 100 g dostarcza ok. 350-400 kcal pochodzących głównie z węglowodanów. Jeśli w danym produkcie znajdują się węglowodany uwalniane w różnym tempie, nie spowoduje to gwałtownego skoku poziomu glukozy, co jest bardzo niekorzystne dla organizmu i może przyczyniać się do rozwoju cukrzycy. Warto zatem sięgać po gainery, które zawierają połączenie kilku rodzajów węglowodanów, np. maltodekstryny czy skrobi (węglowodany wolne) z np. glukozą czy dekstrozą (węglowodany szybkie).

Białko oraz substancje dodatkowe

Istotne są substancje dodatkowe. Dobrze, jeśli gainer ma prosty i krótki skład, ale zawiera substancje wspomagające transport białka do mięśni oraz regenerację organizmu. Do pożądanych substancji w składzie gainera można zatem zaliczyć: kwasy tłuszczowe, witaminy uczestniczące w przemianie materii, antyoksydanty, kreatyna, błonnik, aminokwasy BCAA.

Kiedy warto wybrać gainer?

Gainer to rozsądna opcja, jeśli chcemy budować masę mięśniową i planujemy jednocześnie intensywnie trenować. Należy pamiętać, że gainer jest produktem wysokokalorycznym, zatem ważne jest, aby redukować nadwyżkę kaloryczną treningami. Bez tego nawet najlepszy gainer nie zabezpieczy nas przed przyrostem tkanki tłuszczowej zamiast mięśni. Z gainerów powinny korzystać raczej osoby doświadczone w treningu siłowym lub ektomorifcy. Nie są to natomiast produkty polecane na diecie odchudzającej.