Ścięgno Achillesa, mimo że jest jedną z większych struktur w organizmie człowieka, łatwo ulega przeciążeniom. Najczęściej przyczyną jest nadmierny wysiłek fizyczny bez czasu odpowiedniego na regenerację lub aktywność fizyczna bez odpowiedniego przygotowania. Zapalenie ścięgna Achillesa jest trudne do wyleczenia i dlatego nie można bagatelizować objawów rozwijającego się stanu zapalnego.
Za co odpowiada ścięgno Achillesa?
Ścięgno Achillesa umożliwia człowiekowi poruszanie się, dlatego też przy jego zerwaniu chodzenie staje się znacznie utrudnione. Struktura stanowi połączenie między kością piętową a mięśniami łydki. Najważniejszą funkcją jest udział w zgięciu podeszwowym stopy. Jest to dokładnie ten ruch, który wykonujemy, m.in. stając na palcach, a więc również przy chodzeniu, bieganiu i skakaniu. Z tego powodu stan zapalny w jego obrębie traktuje się jak najczęstszą kontuzję biegaczy.
Warto pamiętać, że zapalenie ścięgna Achillesa może przytrafić się również osobom, które nie uprawiają aktywnie sportu. Łatwo nabawić się kontuzji, w momencie, kiedy wykonamy nagły ruch, do którego jesteśmy nieprzygotowani, np. w trakcie okazyjnej gry w piłkę nożną czy innej aktywności, przed którą zabrakło właściwej rozgrzewki.
Objawy kontuzji ścięgna Achillesa
Ból ścięgna Achillesa, który pojawia się zwłaszcza przy chodzeniu lub bieganiu, świadczy o tym, że doszło do przeciążenia aparatu ruchu. Zdarza się, że struktura ścięgna została całkowicie przerwana. W momencie zerwania słychać charakterystyczny trzask, a następnie poszkodowana osoba nie jest w stanie utrzymać się na kontuzjowanej nodze. Do zerwania może również dojść, jeśli zlekceważymy pierwsze objawy przeciążenia. Rozwijający się stan zapalny osłabia włókna ścięgna i sprawia, że są podatne na zerwanie. Jeśli do tego dojdzie, konieczna interwencja chirurga i długa rehabilitacja. Blizna po zroście ścięgna jest co prawda silna, ale zwiększa się ryzyko, że uszkodzi się ono w innym miejscu. Dlatego właśnie należy zadbać o odpowiednie leczenie, jeśli pojawi się ból lub wyczuwalne zgrubienie, które może świadczyć o stanie zapalnym i krwiaku.
Jak łagodzić ból ścięgna Achillesa?
Przede wszystkim uszkodzone ścięgno należy odciążyć i dać mu czas na właściwą regenerację. Jeśli odczuwamy ból, należy zrezygnować z nadmiernej aktywności. Ból ścięgna Achillesa najlepiej doraźnie łagodzić lekami, które dostępne są w aptece bez recepty. Najlepiej sprawdzają się te z grupy NLPZ, ponieważ poza działaniem przeciwbólowym wykazują też działanie przeciwzapalne, więc przyspieszają gojenie. Substancją czynną niesteroidowych leków przeciwzapalnych jest m.in. ketoprofen, który szybko radzi sobie z bólem i pozwala powrócić do pełnej sprawności.
Aby przyspieszyć regenerację, warto sięgnąć po maści do miejscowego stosowania, które również mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jeśli pojawił się krwiak, dobry efekt daje stosowanie tych z wyciągiem z kasztanowca, ponieważ przyspieszą jego wchłanianie. W zależności od wielkości uszkodzenia lekarz może zlecić również zabiegi, np. falą uderzeniową, która bardzo szybko przynosi wyraźną poprawę. O terapii zawsze jednak powinien decydować specjalista, który określi też, kiedy możemy bezpiecznie wrócić do pełnej aktywności.