Ikona futbolu, czyli nowy model piłki na Mistrzostwa Świata

Adidas Al Rihla od momentu swojej premiery znalazła się już na kartach historii piłki nożnej. Każdy model, którym najlepsi piłkarze swoich czasów grają na boiskach podczas turnieju o puchar świata staje się niejako ikoną. Każdym z nich zdobywane były piękne bramki oraz wykonywane były zagrania bliskie geniuszu w świecie futbolu. Nadszedł czas, że kibice z całego świata mogą poznać już najnowszy model, którym najlepsi piłkarze świata będą grać podczas zbliżających się pod koniec 2022 roku mistrzostwach mających się odbyć w gorącym klimacie Kataru. Nazwa, jaką otrzymał tegoroczny model jest Adidas Al Rihla. Już teraz otoczenie piłki nożnej nie może się doczekać emocji, które będą z nią już na zawsze związane.

Kultowe modele

 

Jednym z modeli z najpopularniejszych modeli jest Teamgeist. Piłka, którą grano podczas mundialu w Niemczech była nietypowa, ponieważ jako pierwsza została sklejona z 16 łat, a nie jak dotychczas z 32. Z czym się kojarzy? Na pewno z zagraniem Zinedine Zidane, który niechlubnie zapisał się na kartach historii faulując Marco Materazzi’ego. Mimo tego zajścia, jego błysk geniuszy był widoczny podczas turnieju i to jak prowadził piłkę przy nodze oraz drużynę, dało mu statuetkę najlepszego piłkarza.

 

Podczas mundialu w 2002 roku to model Fevernova królował na boiskach, gdzie nie lada niespodziankę zgotowała faworytom drużyna Korei Południowej – jednego z gospodarzy turnieju. Nowoczesny wzór nawiązywał wtedy do kultury azjatyckiej, jej kolorów i połączenia nowoczesnej historii. Tym właśnie modelem Ronaldo strzelił podczas mundialu 8 bramek i zdobył statuetkę króla strzelców. Rodzi się pytanie – komu pomoże w osiągnięciu tego sukcesu Adidas Al Rihla?

 

Są też również modele, które mają niechlubne historie. Najgorszą piłką zostaje póki co model Jabulani, który krążył między zawodnikami podczas Mistrzostw Świata w Republice Południowej Afryki. Mimo wszystkich pięknych momentów, które miały miejsce podczas tego wydarzenie to wielu zawodników otwarcie krytykowało organizatorów za format piłki. Według wielu z nich piłka podczas zmiennych warunków atmosferycznych zachowywała się inaczej przez trudno było przewidzieć jej zachowanie. Jednakże uznawany za jednego z najlepszych piłkarzy świata, Argentyńczyk Lionel Messi był w stanie potwierdzić swoje umiejętności nawet w tak niesprzyjających warunkach, przez co został uznany najlepszym piłkarzem turnieju. Jak zachowa się model Adidas Al Rihla? Dowiemy się już niebawem.

 

Na ostatnim mundialu odbywającym się w 2018 roku model nosił nazwę Telstar. Dwiema drużynami, które w najbardziej umiejętny sposób posługiwały się futbolówką były Franca i Chorwacja, a triumfatorem okazała się pierwsza z nich. Zespół prowadzony przez Didiera Deschamps,a będzie bronił tytułu na zbliżającym się turnieju w Katarze.

 

Najczęstszym dotychczas wzorem były łaty, konkretnie 32, które królowały praktycznie cały poprzedni wiek. Wielcy zawodnicy, tacy jak Kazimierz Deyna, Michel Platini, Franz Beckenbauer czy Diego Maradona zachwycali świat piłką przy nodze, kreując nierzadko przyszłość dla dalszych pokoleń. W Brazylii zachwycali się umiejętnościami młodzi (już teraz profesjonalni) piłkarze jak Gabriel Jesus i Neymar, natomiast we Francji był to chociażby uznany za największy obecnie talent Kylian Mbappe. Każdy z nich oglądał mundial, po czym trenował z modelem danego turnieju przy nodze. Można być pewnym, że Adidas Al Rihla również będzie świadkiem niesamowitych wydarzeń.

 

Adidas Al Rihla – model prosto z Kataru

 

Z jej technicznych predyspozycji wiemy już, że uznana jest za najszybszą piłkę w historii Mistrzostw Świata. Jest również czternastym modelem, który zaprojektowała marka Adidas na mundial. Podobnie jak w 2002 roku, wygląd tej futbolówki nawiązuje do kultury gospodarza turnieju. Również nazwa piłki nawiązuje do Kataru, ponieważ Adidas Al Rihla oznacza podróż. Również jest stworzona w zgodzie z ekologią, ponieważ zostały wykorzystane w dużej mierze woda oraz ekologiczne kleje. Między innymi jednym z testerów piłki był Kaka, legenda światowej piłki nożnej. Jak wypadnie w grze? Przekonamy się już niedługo.