Czy dieta śródziemnomorska jest zdrowa?

Dieta śródziemnomorska stała się dzieckiem plakatu zdrowego odżywiania w ciągu ostatnich 50 lat, a kraje na całym świecie włączyły ją do swoich wytycznych dotyczących zdrowia publicznego.

Czy dieta śródziemnomorska jest zdrowa? Zdecydowanie tak.

Badania wykazały, że ma ona wiele korzyści dla zdrowia. Może pomóc w utracie wagi, obniżyć poziom cukru we krwi, zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych, takich jak wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca typu 2 oraz poprawić stan zdrowia serca. Dodatkowo, została powiązana ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera u starszych osób.

Sprawdź Fatoslimin na odchudzanie

Nie oznacza to jednak, że wszyscy powinniśmy w pośpiechu zmieniać nasze nawyki żywieniowe, aby dopasować je do diety śródziemnomorskiej. Wszyscy pochodzimy z różnych kultur z naszymi tradycjami i preferencjami żywieniowymi.

Najważniejszym wnioskiem płynącym z diety śródziemnomorskiej jest to, aby jeść więcej prawdziwego jedzenia, więcej zdrowych tłuszczów i zmniejszyć spożycie wysoko przetworzonych węglowodanów, takich jak biały chleb.

Program Second Nature może pomóc Ci to osiągnąć, niezależnie od Twojego dziedzictwa kulturowego i preferencji żywieniowych. Możesz wypróbować Second Nature już dziś i wybrać, ile chcesz zapłacić za pierwsze 14 dni programu. Pierwszym krokiem jest wzięcie naszego .

W przeciwnym razie czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji na temat diety śródziemnomorskiej i jej dowodów naukowych.

Czy dieta śródziemnomorska jest zdrowa?

Czym jest dieta śródziemnomorska?


Początki tego wzoru diety leżą w krajach z regionu Morza Śródziemnego w południowej Europie i na wschodzie, takich jak Włochy, Hiszpania i Grecja, gdzie często dochodziło do zbieżności kultury, handlu i procesów rolniczych.

Chociaż nie ma oficjalnej definicji diety śródziemnomorskiej jako wzoru odżywiania, ponieważ wszystkie regiony mają unikalne kuchnie i spożycie różnych pokarmów i składników będzie się różnić, kilka krytycznych elementów diety pozostaje spójnych w całym regionie: wysokie spożycie oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia (bogatej w tłuszcze jednonienasycone), świeże owoce, warzywa, soczewica i pełne ziarna oraz umiarkowane lub niskie spożycie ryb (bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3), nabiału, drobiu, czerwonego wina i czerwonego mięsa.

Tradycyjne kultury śródziemnomorskie charakteryzowały się również silnymi więzami społecznymi i wspólnotami. Jedzą posiłki z bliskimi przyjaciółmi lub rodziną, a jednocześnie włączają aktywność fizyczną i ruch do swoich codziennych zajęć.

Kluczowe punkty:

  • Jak sama nazwa wskazuje, dieta śródziemnomorska wywodzi się z krajów regionu śródziemnomorskiego.
  • Nie ma oficjalnej definicji diety śródziemnomorskiej.
  • Kilka kluczowych elementów jest spójnych w całym regionie, takich jak wysokie spożycie owoców i warzyw, oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia oraz pełnych ziaren, z umiarkowaną ilością ryb, owoców morza, nabiału i mięsa.
  • Historycznie, region ma kulturę silnych więzi społecznych i społeczności.
  • Dlaczego więc stał się tak czczony przez dietetyków?
  • Choć jej historia jest zakorzeniona w kulturach śródziemnomorskich sięgających wieków wstecz, po raz pierwszy zwróciła uwagę zachodnich naukowców zajmujących się żywieniem w latach 50. ubiegłego wieku dzięki pracy Ancela Keysa.

Keys był naukowcem czczonym za swoją pracę nad metabolizmem i opracowywaniem racji żywnościowych dla armii amerykańskiej podczas II wojny światowej. Po 1945 roku choroby serca w USA zaczęły się nasilać i wkrótce stały się pierwszą przyczyną śmierci w tym kraju.

Uwaga Keysa szybko zwróciła się w stronę basenu Morza Śródziemnego, gdy włoski kolega poinformował go, że kraje z tego regionu mają bardzo niską zapadalność na choroby serca.

Keys spędził poprzednie lata na analizowaniu diety, stanu zdrowia i poziomu cholesterolu w krajach śródziemnomorskich, USA, Japonii i Finlandii, co stało się słynnym badaniem Seven Countries Study.

Wyniki Keysa wspierały jego hipotezę, ponieważ kraje śródziemnomorskie wykazywały niższe wskaźniki chorób serca w porównaniu z krajami takimi jak Finlandia i USA.

Z kolei Japonia, pomimo bardzo odmiennej diety niż kraje śródziemnomorskie, wykazywała podobnie niskie wskaźniki chorób serca.

Dieta na serce

Key’s następnie opracował hipotezę „dieta-serce”, która sugeruje, że dieta wyższa w tłuszczach nienasyconych, takich jak te znajdujące się w oliwie z oliwek, orzechach i rybach, a niższa w tłuszczach nasyconych, takich jak te znajdujące się w maśle i śmietanie, obniży ryzyko chorób serca, ponieważ obniża poziom cholesterolu we krwi.

Promowana przez światowe instytucje, takie jak American Heart Association, hipoteza diety-serca była od tego czasu przedmiotem intensywnej debaty między naukowcami zajmującymi się żywieniem i zdrowiem. Mimo to, dieta w stylu śródziemnomorskim była promowana jako dieta zdrowa dla serca.

Miało to globalny wpływ na wytyczne dietetyczne. USA, Wielka Brytania, Kanada, Australia i Nowa Zelandia przyjęły wytyczne o niskiej zawartości tłuszczu, które doradzają ludziom, aby jeść diety bogate w węglowodany i niskie w tłuszczu.